Prie BFA jungiasi patyręs atletinio rengimo specialistas Š. Bičiušas
Bene didžiausia šalyje „Baltijos futbolo akademija“ (BFA) toliau stiprina savo kolektyvą. Prie akademijos jungiasi Lietuvoje puikiai žinomas, Lietuvos nacionalinių jaunimo ir vyrų rinktinės, A lygos ir tarptautinės patirties įgijęs atletinio rengimo specialistas Šarūnas Bičiušas, kuris, tikimąsi, ženkliai prisidės prie visų BFA komandų rezultatų augimo.
Iš Šiaulių kilęs Š. Bičiušas su futbolu susipažino būdamas 6-erių, o vėliau svajones apie profesionalaus žaidėjo karjerą dėl traumų iškeitė į sporto studijas ir karjerą atletinio rengimo srityje.
„Pradėjau visą kelią nuo akademijos mokinio iki profesionalaus futbolininko. Deja, 17-os metų patyriau kelias rimtas traumas ir teko rimtai pagalvoti apie savo kelią futbole. Įstojau į Lietuvos sporto universitetą, ten grįžau prie futbolo, vėl pajutau norą žaisti. Studijuojant teko save per praktiką išbandyti Anglijos futbole („Sheffield Wednesday“ klube), daug žinių įgijau Kroatijoje, kur dėstė nacionalinės Kroatijos vyrų rinktinės atletinio rengimo treneriai. Tada supratau, kad noriu gilesnių žinių apie tai, kaip per fizinio rengimo prizmę padėti žaidėjams jų karjeroje“, – apie karjeros pradžią kalbėjo futbolo treneris.
Kaip teigia specialistas, atletinio rengimo sritis yra arčiausiai žaidėjo, o ji per pastaruosius metus išgyveno didžiausias permainas.
„Aš save labiau vadinu performance coach, t.y. treneriu, kuris padeda žaidėjui efektyviausiai išspręsti jam iškeltus uždavinius aikštėje. O atletinis rengimas yra arčiausiai to, arčiausiai žaidėjo. Tai labai visapusiška, įdomi sritis.
Aš mėgstu į viską žiūrėti fundamentaliai. Pirmiausia yra sveikata: kaip vaikas vystosi, kokia jo kaulų struktūra ir pan. Jei žaidėjas auga sveikas, be didesnių disbalansų – jau puiku. Paskui eina įpročiai: poilsis, pasiruošimas treniruotei. Treniruotei skirta valanda, o likusios 23 val. turi daug įtakos visam procesui. Visas pasaulis šiuo metu eina per individualumą. Matome, kad Olimpinėse žaidynėse buvo nuolatos gerinami pasaulio rekordai. Futbolas per 5-6 m. patapo sudėtinga mozaika. Šiuolaikinis futbolas reikalauja daug intensyvumo, mąstymo aikštėje, integracijos. Neužtenka tik bėgti, reikia suprasti kaip ir kur bėgti, kaip elgtis kitame žingsnyje. Piramidės viršuje būtų intensyvumas, mąstymas, efektyvumas. Piramidės apačioje – sveikata, kūnas, mintys, aplinka, vertybės bei tęstinumas“, – savo požiūrį į futbolą atskleidė Š. Bičiušas.
Po studijų specialistas prisijungė prie Lietuvos futbolo federacijos (LFF) jaunimo rinktinių trenerių kolektyvo, kur teko dirbti ir su merginų, vaikinų jaunimo rinktinėmis, taip patirtį kaupę ir jau buvusioje „Nacionalinėje futbolo akademijoje“ (NFA).
„Po šios patirties sustiprėjo meilė proceso valdymui, atletiniam rengimui. Tada gavau pakvietimą iš Valdo Urbono jungtis prie nacionalinės vyrų rinktinės, kurioje teko peržengti savo komforto zoną. Po to sekė pakvietimas iš Roko Garasto, su kuriuo dirbome „Kauno Žalgiryje“. Tai buvo fantastiniai metai proceso, vizijos atžvilgiu“, – pasakojo Š. Bičiušas.
Po trejų metų Kaune trenerio karjera pakrypo į egzotiškąją Pietų Aziją, kur per agentą specialistas gavo pasiūlymą padirbėti su Kambodžos aukščiausioje šalies lygoje žaidžiančiu klubu FC „Visakha“.
„Buvau bene pirmasis atletinio rengimo treneris lietuvis P. Azijoje ir pirmasis lietuvis Kambodžos futbole. Dirbau su britų trenerių kolektyvu. Buvo labai smagu pamatyti kaip auginamas produktas: aplinka, procesas, akademija, treneriai. Tai buvo įdomi ir vertinga patirtis“, – teigė futbolo treneris.
Pasikeitus šeimyninėms aplinkybėms, po 1.5 m. iš P. Azijos treneris su šeima grįžo į Lietuvą, kur sulaukė BFA kvietimo sustiprinti atletinio rengimo trenerių štabą. Jame jaunas specialistas darbuosis su itin patyrusiu BFA treneriu ir vienu iš kūrėju Dmitrijumi Karatašovu.
„Aš esu lietuvis, man čia smagiausia save realizuoti. Ieškojau akademijos, kuriai galėčiau suteikti kuo daugiau naudos. BFA – didelė akademija, turinti gerą atmosferą, o žaidėjų kiekis parodo, kad tai puiki vieta augti visiems. Pirmiausia čia noriu atpažinti vertybes, aplinką, resursus, žaidėjus. Susidėliojus ką mes turime, žiūrėsime ką mes galime pasiekti. Tai yra labai įdomus procesas, o aš žiūriu, kaip savo laiką iškeisti į rezultatą. Sveikata yra didžiausias dalis, kuriai galime daryti įtaką. Jei vaikas yra sveikas, jis gali maksimaliai išsikrauti treniruotės metu duodamas tam tikrą stresą savo kūnui, o tai veda prie didesnės adaptacijos. Tam, kad vyktų nuosekli adaptacija, reikia progresyvaus krūvio. Čia ir bus mano didžiausia užduotis sužiūrėti, kad futbolininkas metų eigoje gautų progresyvų stresą, priklausantį nuo jo amžiaus. Tada testai, pasirodymai rungtynėse, kvietimai į rinktines ir kita parodys, ar vyksta progresija ar ne. Visa tai tam, kad žaidėjas atsiskleistų, nes pag. momentas – mėgautis futbolu, darbu su treneriu. Suprasti, ką gali, kaip reikia bėgti ar pastumti žaidėją Mums su kolega D. Kartašovu užduotis bus pasiekti geriausią rezultatą“, – apie laukiantį naują etapą BFA kalbėjo Š. Bičiušas.