Prie BFA jungiasi buvęs rinktinės žaidėjas G. Freidgeimas

„Baltijos futbolo akademijos“ trenerių kolektyvą sustiprino puikiai futbolo gerbėjams žinomas žaidėjas Georgas Freidgeimas, kuris bus atsakingas už akademijos vystomos „ProJunior“ programos bei BFA pirmųjų komandų fizinį pasiruošimą. Ilgametis nacionalinės rinktinės ir Vilniaus „Žalgirio“ futbolininkas neplanavo, kad baigiantis profesionalo karjerai imsis trenerio darbo, tačiau ilgainiui suprato, kad be futbolo jis negali.

Buvęs BFA trenerių Ivano Švabovičiaus ir Dmitrijaus Kartašovo mokinys 2019 m. pabaigoje atsisveikino su Vilniaus „Žalgiriu“, kuriame gynėjas su pertrauka praleido devynerius metus. Nors futbolininkas dar treniruojasi ir žaidžia Vilniaus „Vyčio“ komandoje, tačiau dabar didžiausią dėmesį skiria kompetencijų tobulinimui treniravimo srityje.

„Galutinai taško futbolininko karjeroje nededu, bet didesnį dėmesį skirsiu treniravimui. Kiek įmanoma, stengsiuosi abu dalykus suderinti. Neseniai įgijau UEFA B trenerio licenciją ir įpusėjau futbolo fizinio rengimo trenerių mokymus. Dar gilinuosi į judesių mokslą ir sveiką mitybą, esu ir sertifikuotas mitybos specialistas. Anksčiau negalvojau, kad baigęs profesionalo karjerą pasuksiu į treniravimą. Esu įgijęs Vilniaus universiteto ekonomikos bakalauro diplomą, tikėjausi, kad norėsiu pailsėti nuo futbolo ir imtis naujų iššūkių kitoje srityje. Tačiau karjerai artėjant į pabaigą supratau, kad negaliu be futbolo. Turiu didelę patirtį profesionaliame futbole, esu dirbęs su daugybe puikių specialistų, buvau iš tų žaidėjų, kurie ne tik atlieka pratimą, bet ir stengiasi suprasti kodėl jį reikia atlikti. Tai, manau, padėjo man geriau suprasti kai kuriuos futbolo aspektus“, – teigė G. Freidgeimas.

Į fizinio rengimo sritį futbolininką nukreipė ir prie BFA prisijungti pakvietė buvęs žaidėjo treneris ir akademijos įkūrėjas I. Švabovičius.

„Septyniolikos I. Švabovičiaus ir D. Kartašovo kvietimu atvykau į Vilnių ir pradėjau treniruotis jų sportinėje klasėje. Šių trenerių dėka perėjau į profesionalų vyrų futbolą, debiutavau A lygoje bei išvykau žaisti į aukščiausią Lenkijos lygą. Puikiai pamenu savo debiutą A lygoje, tuomet I. Švabovičius, kuris buvo komandos vyr. treneris, suteikė šansą debiutuoti. Rungtynės pradėjau sau neįprastame kairiajame gynybos krašte, nes dešiniajame žaidė garsusis brazilas Paulinho. Šie treneriai išugdė daug rinktinės žaidėjų, puikiai žinojau apie BFA profesionalumą ir buvo malonu gauti kvietimą“, – sakė G. Freidgeimas.

Futbolininkas sako, kad pats žaisdamas daug dėmesio skyrė fiziniam pasirengimui. Pasak G. Freidgeimo, šiuolaikiniame futbole, kuris išsiskiria didele dinamika, profesionalų fizinė forma yra itin reikšminga.

„Pats profesionalu tapau tik dėl to, kad įdėjau labai daug darbo treniruotėse bei treniravausi papildomai. Nebuvau talentingas, tačiau nuolat stengiausi treniruotis sunkiau ir daugiau už kitus. Viską galima pasiekti darbu – tai bandysiu perteikti jauniesiems akademijos futbolininkams. BFA būsiu atsakingas už sportinių klasių ir pirmos bei antros komandos fizinį pasiruošimą. Šiuolaikiniame futbole fizinis profesionalų pasirengimas – itin svarbus. Tai ypač pasimatė Čempionų lygos pusfinalyje tarp „Barselonos“ ir Miuncheno „Bayerno“, kur, mano nuomone, vokiečiai tiesiog „apibėgo“ katalonus. Po rungtynių katalonų klubo saugas Arturo Vidalis taip pat paminėjo, jog šių dienų futbolo DNR yra pasikeitęs: futbolininkai turi būti geri atletai, neužtenka geros kamuolio valdymo technikos. Tai nereiškia, kad užtenka greitai bėgti ir jau tapsi profesionalu, tačiau fizinio pasirengimo įtaka vis didėja ir ateityje, manau, tik didės. Tai rodo ir Anglijos „Premier“ lygos tyrimas, kuris atskleidė, kad 2013 m., palyginus su 2006 m., rungtynių metu augo žaidimo intensyvumas, žaidėjai atliko net 80 proc. daugiau sprintų, ilgėjo sprintais įveikta distancija, padaugėjo perdavimų skaičius ir 30-čia proc. pakilo bėgimas aukštu intensyvumu. Tai tik įrodo, jog futbolas tampa vis dinamiškesnis, o šiuolaikiniai futbolininkai turi būti stipresni, greitesni ir geriau pasiruošę fiziškai nei bet kada anksčiau“, – savo srities tendencijas įvardijo naujasis BFA treneris.

Šiuo metu futbolo specialistas tik susipažįsta su BFA žaidėjų forma, o vėliau prasidės jos gerinimo procesas. Su jaunimo futbolininkais dirbsiantis G. Freidgeimas išskiria, kad jaunimo fizinis parengimas skiriasi nuo profesionalų.

„Kiekviename amžiuje tam tikru laiku ugdomos skirtingos savybės. Į tai būtina atsižvelgti dirbant su jaunimu. Taip pat, šiuolaikinėje fizinio parengimo metodologijoje išskiriamas žaidėjų individualizavimas – pvz., vidurio gynėjui nereikia būti tokiam ištvermingam kaip kraštiniam saugui, tačiau vidurio gynėjo privalumas būtų didesnė galia, tad į šiuos skirtumus reikėtų atkreipti dėmesį ir fizinį darbą šiek tiek individualizuoti. Papildomas dėmesys dabar skiriamas ir traumų prevencijai – viso kūno stiprinimui, taip pat norėčiau paminėti, jog didelę įtaką turi ir sportininko mityba bei poilsis. Treniruotėse atliekama tik dalis darbo, labai svarbu kaip žaidėjas prižiūrės savo kūną po jų. Šiuo metu stebiu situaciją, BFA žaidėjų dabartinę formą. Toliau nusistatysime normas ir sieksime pagerinti fizines savybes tam, kad BFA žaidėjai galėtų pasiekti profesionalų lygį. Visi kartu su treneriais dirbsime, kad mūsų žaidėjai tobulėtų“, – apie sau iškeltus uždavinius kalbėjo G. Freidgeimas.

29 rungtynes nacionalinėje vyrų rinktinėje sužaidęs futbolininkas dalį savo karjeros praleido Kazachstane. Prieš artėjančias Lietuvos rinktinės rungtynes Tautų lygoje su Kazachstano nacionaline ekipa, G. Freidgeimas sako, kad svečių futbolo lygis yra pakilęs ir rezultatą yra sunku prognozuoti.

„Paskutinius 10 metų dėl didesnių finansinių resursų, pajėgių legionierių Kazachstano klubinis ir rinktinės lygis pakilo. Rinktinėje yra nemažai gerų žaidėjų dėl to, kad nacionaliniame čempionate dėl taisyklių komandoje turi žaisti bent penki kazachai. Tai suteikė šansą kazachų futbolininkams nuolat gauti žaidybinės praktikos, tobulėti, o kai kuriems atkreipti ir pajėgių užsienio klubų dėmesį. Didžiausios jų žvaigždės – Maskvos CSKA saugas Baktiyaras Zaynutdinovas bei Jungtinių Arabų Emiratuose žaidžiantis Bauyrzhanas Islamkhanas. Kazachstano rinktinės sudėtyje taip pat yra keturi buvę mano komandos draugai, bus įdomu pamatyti jų progresą. Sunku kažką šiose rungtynėse prognozuoti. Lietuvos rinktinė yra atsinaujinusi, dėl įvairių priežasčių rungtynėse nežais keli svarbūs rinktinės žaidėjai, kurių trūkumas, manau, pasijaus žaidime. Tačiau visa širdimi sirgsiu už Lietuvos rinktinę, palaikysiu ją ir tikiuosi pergalės bei palinkėsiu gerų rungtynių“, – apie artėjančią nacionalinės ekipos kovą šį penktadienį kalbėjo BFA treneris.

foto: LFF, V. Knyzelis.