I. Morinas: „Futbole labai svarbu pasimėgauti esama akimirka“

Buvęs Lietuvos rinktinės futbolininkas, o dabar „Baltijos futbolo akademijos“ (BFA) 2008 ir 2015 m. grupių treneris Igoris Morinas tiki, kad futbole įvykių nepaskubinsi ir viskas ateina su laiku. Jaunuosius futbolininkus ugdantis specialistas stengiasi įdiegti ne tik Vokietijoje išmoktus futbolo principus, bet ir išmokyti vaikus pasidžiaugti esama akimirka.  

Šiemet BFA 2008 m. komanda priėmė naują iššūkį – dalyvavimą Jaunučių čempionate, kuriame jaunieji žaidėjai pirmą kartą pradėjo žaisi per visą aikštės plotį. Pirmasis žingsnis čempionate buvo sėkmingas: BFA net 5:2 (3:0) įveikė Vilniaus „Geležinio Vilką“ ir įsirašė pirmuosius taškus.

„Labai ruošėmės ir nekantriai laukėme šių pirmenybių. Vaikams – tai didelis iššūkis, jie žengia į vadinamąjį didįjį futbolą ir žais per visą aikštę. Šiek tiek dėl viruso teko keisti pasiruošimo planus, bet surengėme stovyklą, sužaidėme nemažai kontrolinių rungtynių. Manau, kad neblogai pasiruošėme, dirbome ir individualiai, ir kaip komanda. Vaikai yra patobulėję, ypač didelį progresą parodė sportinėje klasėje besimokantys žaidėjai. Jie labai patobulėjo individualiai, didesnis treniruočių kiekis davė daug naudos, taip pat išaugo motyvacija. Svarbu, kad visi komandos nariai dega noru žaisti ir tą rodo aikštėje“, – sakė I. Morinas.

Treneris pasidžiaugė pirmąja pergale, tačiau, pasak specialisto, svarbiausia šiame naujame etape yra ne rezultatai, o futbolininkų tobulėjimas, mokymasis.

„Svarbiausias tikslas šiose pirmenybėse – mokymosi procesas, komandinių ir taktinių aspektų tobulinimas. Rezultatas irgi turi reikšmės, bet man svarbiausia yra mokymasis. Dėl to gali kartais ir nukentėti rezultatai. Pirmąsias rungtynes vertinu teigiamai, turėjome gerus varžovus, jų jaunas ir perspektyvus treneris Lechas Pečuro mąsto panašiai: jis stengėsi, kad jo vaikai mokytųsi, o ne žiūrėjo į rezultatą. Dar šiuo metu svarbu ir komandos lipdymas, nes be komandos draugų pavienis žaidėjas negalės tobulėti. Todėl dėmesį skiriu progresui, o ne medaliams. Su progresu ateina ir pergalės. Pamenu, kai pats buvai vaikas ir žaidėme vienoje grupėje su Edgaru Jankausku, Tomu Ražanausku, Tomu Žvirgždausku ir dar keliais 1975 m. komandos nariais, kurie padarė gana įspūdingas karjeras. Tuomet mes tik kartą tapome šalies čempionais. Tačiau pažiūrėkite, kiek iš mano kartos išaugo žaidėjų. Manau, kad tai yra svarbiausia“, – teigė BFA treneris.

I. Morinas sako, kad jo dvylikamečiams šiuo metu svarbu yra prisitaikyti prie jiems naujo aikštės ploto. Taip pat treneris išskyrė, kad dabar žaidėjai yra auksinio amžiaus – sugeba įsiklausyti, analizuoti ir greitai mokytis.

„Atstumas padvigubėjo, vartai – taip pat, vaikams gali atrodyti, kad žaidžia dideliame lauke. Svarbu, kad jie kuo greičiau pajustų erdvę. Turime plėsti žaidimą, išnaudoti visą aikštės plotą. Vaikai dabar yra tokio amžiaus, kai sugeba įsiklausyti, laikytis disciplinos ir yra motyvuoti. Tokiame auksiniame amžiuje jiems galima įdiegti pagrindinius futbolo įgūdžius ir daug pasiekti. Džiaugiuosi, kad komandoje turime mąstančių, išsiskiriančių žaidėjų ir smagu, kad jų yra ne vienas. Tikimės, kad ypač sportinės klasės vaikai toliau demonstruos progresą“, – apie savo komandą pasakojo futbolo specialistas.

Buvęs ilgametis Vilniaus „Žalgirio“ žaidėjas ne vienerius metus praleido Vokietijos klubuose, buvo nuolatos kviečiamas į nacionalinę rinktinę. Nors jo vardas daugiau žinomas kiek vyresnės kartos futbolo gerbėjams, tačiau auklėtiniai nevengia pasidomėti savo trenerio karjera.

„Žinoma, vaikai daugiau žino Leonelį Messi ir Cristiano Ronaldo, bet jiems jau įdomu ir futbolo istorija. Pastebiu, kad vaikai savo telefonuose ne tik žaidžia, bet ieško informacijos apie futbolą, Lietuvos rinktinės istoriją, peržiūri epizodus. Apie mano karjerą irgi yra pasidomėję, stovyklų metu manęs klausinėja ir jiems palieka įspūdį, kai pasakau, kad esu žaidęs ar pažįstu futbolininkus, kuriuos jie mato per televizorių. Džiaugiuosi, kad po treniruočių jie toliau gyvena futbolu, daug tarpusavyje diskutuoja, analizuoja“, –  kalbėjo I. Morinas.

Karjeros metai Vokietijoje futbolo treneriui padarė didelę įtaką. Ten išmoktus geriausius vokiško futbolo elementus treneris dabar bando pritaikyti savo vedamose treniruotėse.

„Vokiečiai turi posakį: tvarka turi būti. Jiems puikiai sekasi įvesti tvarką visur, ko jie imasi. Tie, kas mane pažįsta, žino, kad mėgstu tvarką ir aikštėje, ir už jos ribų. Stengiuosi tai įdiegti vaikams, tačiau su vaikais negali būti labai griežtas. Po truputį bandau juos išmokyti disciplinos. Manau, ateityje, jei jie taps žaidėjais, ši išmokta pamoka labai padės: jie bus atsakingi, tvarkingi, disciplinuoti. Su tokiu pradiniu bagažu galima gyvenime daug ką pasiekti, net nebūtinai futbole. Ne visada viską pavyksta perduoti, vieniems vaikams disciplina sunkiai suvokiama, kitas jau supranta ko noriu, bet aš to stengiuosi išmokyti.

Iš vokiečių dar galima pasimokyti rankų nenuleidimo ir tvirto charakterio. Jie niekada nepasiduoda, jų lengvai iš vėžių neišmuši. Norisi, kad vaikai nesustotų, kai būna sunku ar skaudu. Reikia eiti pirmyn, tik pozityviai ir su geromis emocijomis žiūrėti į priekį. Žaviuosi ir vokiečių šimtaprocentiniu buvimu aikštėje. Noriu ir stengiuosi, kad ir mano žaidėjai būtų čia ir dabar, visiškai save atiduotų aikštėje. Net kai esi be kamuolio, turi būti visiškai įsitraukęs į žaidimą. Vaikams tai nėra lengva, bet to išmokus gyvenime viskas jiems seksis tikrai lengviau“, – savo diegiamus pricipus išvardijo I. Morinas.

Kalbėdamas apie savo 2015 m. treniruojamus vaikus, treneris sako, kad šiuo metu yra svarbu neskubinti įvykių ir pasidžiaugti esama akimirka.

„Nors šiems vaikams reikia skirti labai daug energijos, bet viską atperka jų noras, aktyvumas ir geros emocijos. Šiuo metu per žaidimus įvedame vaikučius į futbolą. Viskas futbole ateina su laiku, nereikia skubėti ir bandyti peršokti tam tikrų procesų. Laikas greitai bėga, reikia pasimėgauti esama akimirka. Jei vaikas myli futbolą, progresuoja, belieka tik džiaugtis. Nereikia skubinti įvykių. Linkiu visiems tėveliams kantrybės ir visapusiško palaikymo. Vaikai yra tokie skirtingi, kas mums, suaugusiems, gali atrodyti savaime suprantama, jiems bus viskas kitaip. Svarbiausia – nespausti, kartu pasidžiaugti su vaiku, jei jam yra smagu ir po treniruotės grįžta maloniai pavargęs, visa kita ateis su laiku. Tą patį taikau ir sau, mano darbe irgi viskas ateis su laiku“, – teigė BFA specialistas.