BFA vadybininkė Mažena: „Pirmiausia mamos turi pasirūpinti ir mylėti save“

Kol karantino metu dauguma susidūrė su svorio, netinkamos mitybos ir mažo fizinio aktyvumo problemomis, „Baltijos futbolo akademijos“ (BFA) vadybininkei Maženai Stankevič šis laikotarpis tapo kelio į sveikesnį, labiau subalansuotą gyvenimą pradžia. Artėjančios Motinos dienos proga pakalbinome dviejų mažamečių mergaičių augimą su intensyviu darbu akademijoje derinančią Maženą, kuri sako, kad pirmiausia mamos turi mylėti ir rūpintis savimi tam, kad galėtų tinkamai pasirūpinti savo šeima.

Karantino įkarštyje Mažena susilaukė antros dukrelės, po mėnesio grįžo į darbą, kur laukė daugybė iššūkių ir nežinomybė dėl ateities. Kūdikis namuose, rūpinimasis vyresne dukra, kas dieną besikeičianti situacija darbe nesutrukdė BFA vadybininkei rasti laiko sau, sveikai mitybai ir geresnei savijautai.

 – Mažena, papasakok apie karantino laikotarpį, nuo kurio prasidėjo tavo kelias į sveikesnį gyvenimą.

Laukiausi ir dukros susilaukiau pačiame pirmojo karantino įkarštyje. Buvo tikrai baisu, daug nežinomybės ir streso. Per abu nėštumus priaugau daug svorio, mūsų šeimos moterims tai būdinga. Po mėnesio nusprendžiau pradėti žiūrėti ką valgau. Visada domėjausi sveika mityba, daug skaičiau šia tema, sportavau, tačiau karantinas, nėštumo metu priaugti kilogramai paskatino peržiūrėti savo gyvenseną, dar labiau atsigręžti į sveikos mitybos principus.

Man svarbiausia – sveikata, o svoris yra antraeilis dalykas. Esu subalansuotos mitybos šeimininkė ir jokių dietų nesilaikau. Anksčiau, būdama labai jauna, esu bandžiusi, bet visiškai nepasiteisino ir nerekomenduoju niekam to daryti. Daug žmonių per karantiną susidūrė sveikatos problemomis, kurias sukėlė stresas, netinkamas režimas. Tuomet auga svoris, dėl to atsiranda psichologinės problemomis. Tinkamas režimas, sveika mityba, poilsis padeda subalansuoti gyvenimą šiuo neramiu laiku.

 – Pradėjusi sveikiau gyventi, patarimais pradėjai dalintis savo „Instagram“ paskyroje. Kodėl ėmeisi tokio žingsnio?

Gavosi gniūžtės efektas: draugės, paskui draugių draugės pamatę mano pokyčius pradėjo klausinėti patarimų. Gaudavau daug žinučių socialinių medijų paskyrose, į jas mielai atsakydavau, tačiau pagalvojau, kad galiu savo patirtimi dalintis viešai. Nesiekiu išpopuliarėti, Noriu tiesiog įkvėpti savo artimus  žmones, aplinką pažiūrėti į savo mitybą, spręsti prastos savijautos problemas. Kai pradedi atkreipti dėmesį, žmonės susidomi ir džiaugiuosi, kad mano šeima, artimiausios draugės taip pat pradėjo sveikiau maitintis.

 – Tikriausiai visi klausia, kaip tau pavyko?

Nėra stebuklingo recepto. Norint rezultatų, reikia keisti gyvenimo būdą ir požiūrį. Tai nėra tik mityba, tai ir judėjimas, sportas, tinkamas miego režimas. Visi mes turime įgimtą vidinį žinojimą, kas mus tinka ir kaip gyventi sveikiau, bet pasiduodame emocijoms, stresui, kurie diktuoja neteisingus sprendimus.

Pirmas klausimas, kurio dažniausiai sulaukiu: kaip tu spėji? Gavau žinutę nuo vienos mamos, kuri skundėsi, kad dirba iš namų, vaikas mokosi namuose ir ji nieko nespėja. Manau, čia problema yra motyvacijos ir tinkamo planavimo trūkumas. Ypač dabar, kai daugiau laiko leidžiame namie tikrai galime pasirūpinti sveikesne mityba, daugiau gaminti.  Raktas yra planavimas, bet su vaikais kartais sunku planuotis. Tačiau pasidarau dienos planą, į kurį įtraukiu valgymą ir jo stengiuosi laikytis. Ne visada gaunasi pasigaminti, tačiau renkuosi sveiką alternatyvą: žaliąjį kokteilį, užkandį. Kai susiplanuoji, viskas pavyksta.

 – Ar pavyksta šeimą įtraukti? Kaip į naują gyvenimo etapą reagavo vyras?

Mano šeima jau priprato. Pas mus niekada namie nebuvo jokių sausainių, kitų nesveikų užkandžių. Ačiū už tai savo mamai, viso to išmokau iš jos. Vaikams ruošiu sveikus užkandžius. Vyras kartais ir papyksta, jam atsibosta, tada kažką jam skanaus pagaminu, jis padėkoja (juokiasi). Kai jis užsinori kažko kito, nebūtinai sveiko, tuomet nusiperka. Ir čia nieko blogo, jei tai yra daroma kartą per mėnesį.

Labai svarbu mums, tėvams, rodyti tinkamą pavyzdį nuo mažų dienų. Kai pradėjau namuose sportuoti, mano vyresnėle Nikolė net neskatinama pradėjo kartu sportuoti. Vaikai kartoja viską: mūsų mitybos, judėjimo įpročius. Todėl svarbu vaikus įtraukti.

 – Kokiais mitybos principais vadovaujiesi?

Esu daug pasidomėjus, skaičiusi, žinau pagrindinius principus. Visas žinias prisitaikiau sau, jaučiu, kas man tinka ir ko man bei mano šeimai reikia. O daugiausiai remiuosi intuityvia, sezonine mityba. Man svarbiausia, kad ant stalo būtų šviežias, neperdirbtas maistas, kuo daugiau daržovių, geriausiai iš savo ar mamos daržo. Nereikia varyti Dievo į medį – nebūtina pirkti brangių, madingų, sveikų produktų. Kam pirkti egzotiškas sėklas, jei pas mus auga nuostabių maistinių savybių turinčių moliūgų ar saulėgrąžų sėklų? Aš renkuosi tai, kas auga pas mus tą sezoną. Kartais perku ir egzotiškus vaisius, bet stengiuosi, kad 90 proc. mano mitybos sudarytų produktai, kurie auga pas mus.

  –  Kaip nepasimesti informacijos jūroje ir pritaikyti savo šeimai? Juk tiek daug informacijos, tendencijų, kad sunku ir susigaudyti.

Viskas iš tiesų labai paprasta ir reikia neprisigalvoti bei nepasiduoti įvairioms mitybos madoms, nes nespėsite susigaudyti. Prisiminkite, ką valgė mūsų protėviai. Pats primityviausias maistas ir yra pats sveikiausiais, svarbiausia pasirinkti šviežią ir naudoti tinkamai. Sveika mityba remiasi tinkamu baltymų, angliavandenių ir riebalų kiekiu. Ir tai nėra kažkas sudėtinga ar neįveikiama. Kartais pati matau tokius receptus, kur gaminimui turėčiau skirti visą dieną. Aš pati gaminu paprastai, iš paprastų produktų. Reikia klausyti savęs ir kritiškai klausti, ar tai yra tinkama man, mano šeimai.

Manau, žmonės pirmiausia turi galvoti apie sveikatą ir tuomet svoris susireguliuos. Dažniausia būna atvirkščiai ir ateina nusivylimas, grįžtama prie senų nesubalansuotos mitybos įpročių.

 – Mažena, nuo ko reikėtų pradėti sveikesnio gyvenimo link? Tavo patarimai.

Siūlau tiesiog atsidaryti savo šaldytuvą ir kritiškai pažiūrėti į jį. Ar jame daugiau sveikų pasirinkimų, kurie padeda mūsų kūnui, ar jame bereikalingų kalorijų turinčių užkandžių?  Manau, pirmiausia reikia atsikratyti nereikalingais angliavandeniais: bulvių traškučiais, bandelėmis, saldumynais ir pan. Suprantu, kad vaikai tai mėgsta, tačiau reikia nuo mažų dienų pratinti prie sveikesnių pasirinkimų, riboti saldumynus. Ypač tai svarbu sportuojantiems vaikams. Kai tai dingsta iš namų, tuomet patarčiau susidaryti tinkamą režimą: iš anksto suplanuoti ir apgalvoti pusryčius, priešpiečius, pietus ir vakarienę. Ypač tai svarbu karantino metu, kai šaldytuvą šeimos nariai atidarinėja kada tik užsinori. Režimo reikia ir tėvams, ir vaikams. Dar svarbu išgeriamo vandens kiekis. Vaikai užmiršta, aš pati turiu nuolat priminti. Taip pat judėjimas, buvimas lauke. Reikia riboti laiką praleistą prie kompiuterių, televizorių, daugiau judėti ir tą vaikus daryti turi įkvėpti tėvai.

 –  Mamos dažnai pamiršta save: skuba, lekia, pamiršta pačios pavalgyti. Pati augini du mažus vaikus, ką galėtum patarti BFA mamoms?

Svarbiausia mamoms yra rūpintis savimi, mylėti save ir taip rodyti gerą pavyzdį vaikams. Nes kaip pasirūpinsi šeima, jei savimi pasirūpinti negali? Suprantu, kad mamos nespėja. Tačiau turime išmokti prašyti pagalbos, o mes, mamos, to labai nemėgstame. Nereikia būti heroje, reikia prašyti pagalbos, įtraukti vaikus, vyrą. Aš savo vyresnėlę įtraukiu į gaminimą, paprašau nuplauti daržoves. Mes neprivalome laikyti visus keturis kampus, šeimoje visi turi turėti atsakomybių. Artėjančios Motinos dienos proga visoms BFA mamytėms ir sau linkiu nepamiršti savęs ir svarbiausia mylėti save. Nuo to viskas prasideda ir ateina visos pasaulio dovanos.

Maženos patarimų subalansuotam gyvenimui galite rasti jos IG paskyroje: https://www.instagram.com/mazenastankevic/