BFA treneris D. Jakelevičius: „Tėvystė man padeda geriau suprasti vaikus“

„Baltijos futbolo akademijos“ (BFA) treneris Darius Jakelevičius artėjančios Tėvo dienos proga pasidalijo savo, kaip jauno tėčio patirtimi, kuri jam padeda dar geriau suprasti treniruojamus vaikus. Futbolo specialistas iš pradžių neplanavo savo ateities sieti su treniravimu, tačiau dabar džiaugiasi atradęs savo kelią.

Dariaus kelias į futbolą prasidėjo palyginus vėlai – jau dvylikos. Kieme išmokęs pagrindinių futbolo įgūdžių, jis pradėjo lankyti treniruotes pas BFA trenerį ir dabartinį savo kolegą Gintautą Klišį. Noro treniruotis neatbaidė atstumas: už Vilniaus gyvenęs treneris į jas vykdavo autobusu ir namo grįždavo tik vėlai vakare.

„Mano kaip futbolininko karjera prasidėjo vėlai ir baigėsi labai gretai. Didžiausias pasiekimas tikriausiai buvo žaidimas Elitinėje jaunimo lygoje. Tačiau viską pakeitė per dvejus metus gautos trys traumos: du rankos lūžiai, vienas klubo ir vos septyniolikos jau negalėjau svajoti apie sportininko karjerą. Baigęs futbolo mokyklą dar pažaidžiau III lygoje, tačiau įstojau į universitetą ir neliko laiko futbolui“, – apie kelią į futbolą pasakojo BFA treneris.

Kai jau atrodė, kad dabartinio trenerio gyvenime vietos futbolui neliko, viskas apsivertė gavus kvietimą pradėti savanoriauti akademijoje.

„Buvau jaunas ir žaisdamas negalvojau apie ateitį, planavau studijuoti. Tačiau viskas apsivertė aukštyn kojomis, kai po savanorystės BFA supratau, kad noriu save matyti futbole. Patiko darbas su vaikais, negalvojau, kad su jais man bus įdomu ir smagu. Jau buvau įstojęs į Mykolo Riomerio universitetą, tačiau tada pakeičiau specialybę, universitetą, nes norėjau tapti treneriu. Pirmajame kurse jau pradėjau treniruoti“, – apie pašaukimo radimą pasakojo D. Jakelevičius.

2009, 2014 ir 2018 m. gimimo vaikus treniruojantis specialistas sako, kad tokiame amžiuje svarbu įdomios, žaidimais pagrįsto treniruotės.

„Svarbiausia su vaikais rasti bendrą kalbą, išklausyti, pasikalbėti atskirai su kiekvienu ir duoti atgalinį ryšį. Taip atsiranda pasitikėjimas. Patiems mažiausiems svarbiausia kuo daugiau žaidimų. Reikia juos supažindinti ir sudominti, tik tada galima po tuputį pradėti šlifuoti futbolo detales. Su vyresniais jau dirbame rimčiau, turime talentingų vaikų. Tačiau jei dabar vaikas dar neparodo talento, dar nereiškia, kad po dviejų metų tai neatsitiks. Todėl aš stengiuosi ir mažiau talentingus vaikus sudominti, išlaikyti, kad tik jie nemestų futbolo“, – kalbėjo akademijos narys.

Bakalauro darbą apie sportuojančių vaikų ir tėvų santykius apsigynęs futbolo specialistas sako, kad tėvų vaidmuo yra ypač svarbus. Tėvų palaikymas, domėjimasis motyvuoja vaikus stengtis, o nurodinėjimas ar kišimasis gali pakenkti, atimti iš vaiko žaidimo džiaugsmą.

„Kiekvienoje srityje yra specialistai ir reikia duoti jiems dirbti. Eidamas į dukros treniruotes, aš tiesiog ramiai sėdžiu ir stebiu, nesikišu. Žinau, kad treneris viską padarys. Suprantu tėvų rūpestį, bet labiausiai padėsite vaikui, jei nesikišite. Dar svarbu nespausti vaiko. Ypač mažiukai, gavę pastabą, pirmiausia žiūri į tėvus. Tėvams tuomet patarčiau palaikyti, paskatinti, nuraminti vaiką“, – patarimais dalijosi jaunas tėtis.

Netrukus trečią gimtadienį švęsiančią Izabelę, kuri pati pradėjo lankyti futbolą, auginantis treneris sako, kad buvimas tėvu labiau padeda suprasti vaikus, o tai, kad jie su žmona yra jauni tėvai, mato tik didelį privalumą.

„Dukra pradėjo lankyti futbolą ir džiaugiuosi, kad jai labai patinka. Tai, kad esu tėvas tikrai padeda treniruotėse geriau suprasti vaikus. Su auklėtiniais esu griežtesnis, bet su dukra – ne (šypsosi). Esame jauni tėvai ir mums labai smagu. Iki metų buvo sunkiau, bet dabar dukra jau paaugo, galime daugiau judėti, keliauti. Manau jai pačiai smagu, kad aktyviai leidžiame laisvalaikį, esame jauni ir energingi tėvai. Kai dukra bus paauglė, aš dar nebūsiu labai senas, galėsime kartu dar į klubą nueiti (juokiasi), – pasakojo jaunas tėtis.

Prieš artėjančią Tėvo dieną treneris sakė, kad tėvystė jam pirmiausia asocijuojasi su atsakomybe ir džiaugsmu.

„Vaikas pirmiausias išmokė atsakomybės. Žinai, kad esi šeimos galva, kad turi galvoti į priekį, viską planuoti. Vaikas atneša labai daug laimės, todėl noriu pasveikinti mūsų akademijos narius – tėčius, senelius ir palinkėti daug kantrybės“, –  teigė D. Jakelevičius.