BFA auklėtinis JAV populiarina Lietuvos futbolo vardą

Sostinės „Baltijos futbolo akademijos“ (BFA) auklėtinis ir buvęs reprezentacinės komandos narys Lukas Juodkūnaitis prieš metus karjerą pasirinko tęsti JAV Nacionalinėje studentų lygoje (NCAA), kurioje saugas su dar dviem buvusiais BFA nariais populiarina mažai kam žinomą Lietuvos futbolo vardą.

Po beveik dviejų sezonų Pirmoje lygoje ir mokyklos baigimo, L. Juodkūnaitis nusprendė futbolininko karjerą tęsti NCAA bei studijuoti Nampos „Northwest Nazarene“ universitete. Studijas JAV pasirinko ir dar du buvę BFA pirmos komandos žaidėjai: Augustas Aldonis patraukė į Teksasą, o Eimantas Lotužys – į New Yorką.

„Kai reikėjo rinktis, norėjau ir studijuoti, ir tęsti futbolininko karjerą. JAV buvo geriausias pasirinkimas. Išvažiavau nežinodamas ko tikėtis. Atvykau pirmo karantino metu, viskas buvo nauja: nauja šalis, kalba, nieko nepažinojau, trenerį ir komandos draugus mačiau tik per telefono ekraną. Tačiau greitai pritapau, susiradau draugų. Futbolas visame pasaulyje turi bendrą kalbą“, – apie savo sprendimą emigruoti pasakojo L. Juodkūnaitis.

Buvęs sostinės akademijos narys iš pradžių pasirinko psichologijos studijas, bet vėliau pakeitė į marketingo ir tarptautinio verslo. Mokslai žaidėjui puikiai sekasi, todėl be sportininko stipendijos jis gauna antrą stipendiją už gerus akademinius rezultatus. Pasak futbolininko, šioje šalyje savo vietą randa ambicingi sportininkai, kurie čia turi visus šansus tapti profesionalais.

„Į Ameriką atvažiuoja žaidėjai, kurie yra talentingi, gali žaisti, bet savo šalyse jiems kažko pritrūko, kad pasiektų elitinį lygį. Lietuvoje galėjau ir aš bandyti kabintis, tačiau labai sunkiai galėčiau suderinti mokslus su profesionalo karjera, o JAV tam sudarytos puikios sąlygos. Ten man nereikėjo atsisakyti mokslų, yra suteikiamos vienos geriausių sąlygų: visada atviras sporto klubas ir treniruočių aikštė, į rungtynes skrendame lėktuvais. Lygis geresnis nei kai kurių profesionalių futbolo klubų“, – kalbėjo L. Juodkūnaitis.

Pasak Lietuvos futbolininko, JAV futbolo lygis yra tikrai aukštas, jį kelia iš Europos atvykę talentai. Kalbėdamas apie skirtumus, jaunas žaidėjas pabrėžia, kad už Atlanto futbolas atletiškesnis, todėl saugas per metus fiziškai itin sustiprėjo, užsiaugino raumenų.

„Mūsų komandoje yra septyni užsieniečiai, iš jų penki – vokiečiai, kai kurie jų žaidė jaunių „Bundesligoje“ ir ketvirtoje paal pajėgumą lygoje.  Komandos europiečiai mane itin šiltai priėmė, tačiau puikiai sutariu, bendrą kalbą randu ir su amerikiečiais. JAV futbolas labiau remiasi jėga, fiziniu pasirengimu. Kai kurie amerikiečiai žaidžia futbolą, nes yra fiziškai stiprūs, bet yra daug aukšto sportinio meistriškumo užsieniečių. Labiausiai patobulėjau fiziškai, per metus priaugau 7 kg raumenų. Anksčiau vyrų futbole išnaudodavau savo greitį, bet oro dvikovose jausdavau priešininkų pranašumą, dabar jaučiuosi daug tvirčiau“, – teigė L. Juodkūnaitis.

Talentingoje „Northwest Nazarene“ komandoje konkurencija yra nemaža, bet lietuvis įgijo amerikiečio trenerio pasitikėjimą ir tapo vienu iš svarbiausių komandos žaidėjų.

„Iš pradžių jaudinausi, nežinojau ko laukti, bet savimi pasitikėjau ir tiesiog žaidžiau savo žaidimą. Sekėsi gerai, tapau vienu iš komandos lyderių. Konkurencija tikrai buvo. Mes, atvykę iš užsienio, ten turime įrodyti, kad esame geresni už vietinius. Man labai pasisekė su treneriu. JAV yra daug komandų, kurios remiasi fizine jėga ir tiesiog spiria kamuolį į priekį. Aš mėgstu žaisti su kamuoliu, o būtent tokį futbolą ir propaguoja mano komanda. Daug dėmesio treniruotėse kreipiame į tokias detales kaip pirmas lietimas, kuria koja priimti perdavimą ir pan.“, – pradžią JAV futbole prisiminė saugas.

Dėl pandemijos NCAA antro diviziono, kuriame žaidžia Luko universiteto komanda, sezonas buvo atšauktas, todėl su universitetų komandomis lietuvis susipažino per kontrolines rungtynes. Jų metu žaidėjas įmušė 2 įvarčius ir atliko 7 rezultatyvius perdavimus, buvo išrinktas geriausiu savaitės atakuojančiu žaidėju bei atkreipė kitų komandų dėmesį.

„Mums leido žaisti tik draugiškas tarpusavio rungtynes. Tai man, sakyčiau, išėjo net į naudą. Pamačiau aukštesnį lygį ir supratau, kad galiu jame žaisti. Įdėjus daug darbo ir pastangų tikrai galima pasiekti aukščiausią lygį ir žaisti geroje komandoje. Sulaukiau dėmesio iš kitų universitetų, treneris apie mane užsiminė keliems MLS klubams, tačiau viskas dar priešaky“, – apie perspektyvas užsiminė L. Juodkūnaitis, galvojantis apie karjerą MLS.

Praėjęs visą kelią, lietuvis kartu su kitu BFA futbolininku nusprendė padėti kitiems žaidėjams siekti savo svajonių JAV.

„Įgavęs patirties, kontaktų ir praėjęs visą kelią kartu su E. Lotužiu pagalvojome, kad galime padėti kitiems jauniems žaidėjams susirasti universitetą ir komandą JAV. Ten yra nemažai europiečių, bet nedaug lietuvių, nemačiau nei vieno latvio, esto ar lenko. Šią idėją palaikė JAV treneriai, jiems Rytų Europa yra neatrasta futbolo žemė. Pamatę gerų žaidėjų iš mūsų regiono, amerikiečiai pradėjo domėtis mūsų futbolininkais“, – teigė agentūrą „USA Student Athlete“  atsidaręs L. Juodkūnaitis.

Šiuo metu žaidėjas grįžo į Lietuvą ir dalyvauja BFA pirmos komandos treniruotėse, o liepą ketina skristi atgal ir pradėti pasiruošimą sezonui.

„Smagu grįžti, pamačiau ir naujų veidų, bet komandos branduolys išlikęs. Matosi, kad jaunimas tobulėja, o komanda turi aiškų braižą ir strategiją. Po metų JAV patarčiau BFA futbolininkams labiau pasitikėti savimi, nebijoti klysti ir prisiimti atsakomybę“, – patarimais dalijosi buvęs BFA narys.